Stavba krbu

Je veľmi príjemné prísť v sychravom počasí domov, zaliať si teplý čaj a zohriať sa pri plápolajúcom ohni vo vašom krbe, alebo krbovej piecke. Ale kým sa tato príjemná predstava stane realitou musíte ešte v priebehu stavby urobiť zopár rozhodnutí.

Preto sme sa rozhodli Vám priblížiť stavbu krbu pomocou otázok, ktoré nám klienti najviac pokladajú.

Nordpeis Denver
Kedy sa stavia krb? Aká má byť ideálna stavebná pripravenosť pre stavbu krbu?

Stavba krbu je mokrý stavebný proces, preto je ideálne stavať krb v čase, keď máte osadené okná, urobené potery a omietky.  Podľa zložitosti obstavby trvá postavenie krbu približne 2-3 dni. O stavbu krbu je ideálne zaujímať sa približne 2-3 mesiace pred požadovaným termínom. Prečo? Relatívne veľkú časť  krbových vložiek vieme dodať do 2 týždňov, máme aj krbové vložky skladom priamo k odberu,  ale sú prípady, keď sa na konkrétny typ krbovej vložky čaká aj 2 mesiace. A je dobré si dopredu zarezervovať aj približný termín montáže, aby sme mali voľne kapacity na montáž a stavbu krbu.

Potrebujem externý prívod vzduchu? Môžem si nechať postaviť krb, aj keď nemám externý prívod vzduchu?

V prvom rade zopár slov o procese horenia. Pri horení dreva je potrebný kyslík, ktorý tvorí približne 20% vzduchu. Pre predstavu: 1 kg dreva spotrebuje pri horení cca 12 m3 vzduchu. Ak napríklad vykurujete priestor 10m x 5m pri výške stropu 2,8m máte v priestore 140m3 vzduchu. Pri vykúrení 12 kg dreva spotrebujete potrebný vzduch v miestnosti.

Čo to znamená v praxi? Ak kúrite v krbe a nemáte externý prívod vzduchu je žiaduce častejšie krátkodobé vetranie, aby ste predišli bolestiam hlavy.

Naopak externý prívod vzduchu znamená, že krb si berie vzduch potrebný pre horenie priamo z exteriéru cez prívodnú hadicu, ktorá je napojená priamo na krb. V takomto krbe sa ľahšie reguluje horenie.
Externý prívod vzduchu je žiaduci pri zateplených a zatesnených domoch.
Spolu s externým prívodom vzduchu je veľmi vhodné použiť aj elektronickú reguláciu horenia, ktorá reguluje okrem iného aj externú klapku.

Aký veľký musí byť priemer komína? Môžem si na komín s priemerom 180mm vybrať hociktorú vložku?

Všeobecne platí, že čím väčší výkon ma krbová vložka, tým väčší priemer komína potrebujete na odvod spalín. Napríklad krbovej piecke stačí priemer 150 mm,  u krbových vložiek je to vždy napísané v popise, aký je minimálny požadovaný priemer. Je to 160 mm, 180mm, 200mm, 250mm až po 300mm.

Vždy platí, že sa dá napojiť menší priemer prívodu krbovej vložky cez redukciu na väčší priemer komína, ale nikdy nie naopak. Aby Vám komín dobre ťahal a v krbe Vám krásne horelo je potrebné mať aj správnu výšku komína.

Komíny Jeremias
Stavbu krbu mi ponúkli lacnejšie murári, čo stavajú dom. Prečo by som mal zveriť stavbu krbu na kľúč odbornej firne?

Ako nerozmýšľate nad tým, že si rozvody vode dáte urobiť  strechárom,  zapojenie plynu podlahárom, rozvody elektriky oknárom alebo napojenie kotla maliarom, tak by ste nemali ani zvažovať zverenie stavbu krbu murárom.
Prečo? Lebo potrebujete odborné zaústenie krbovej vložky do komína, lebo potrebujete, aby na stavbu krbu boli podľa typu obstavby použité správne kachliarske materiály, lebo pre správne fungovanie teplovzdušného krbu je potrebné vypočítať veľkosť mriežok, naopak pre akumulačnú stavbu je treba zistiť, či veľkosť obstavby bude dostatočne akumulovať, lebo potrebujete firmu, ktorá Vám dá garanciu a aj servis.

A hlavne preto, lebo sa určite nechcete stať iba číslom v štatistike, kedy prišlo k požiaru vďaka neodbornej montáži a stavbe krbu.
Prečítajte si aj odborný článok: Nízka cena sa nie vždy oplatí.

Článok
Ako a podľa čoho si mám vybrať krbovú vložku?

Krbová vložke je srdce krbu, ktoré mu dodá život. Podľa tvaru si viete vybrať: krbovú vložku čelnú, rohovú, troj presklenú, priehľadovú, oblúkovú, alebo umiestenú v priestore. Ďalším faktorom pri výbere je otváranie a čistenie skla. Vložky sú do boku otvárane a hore výsuvne. Ďalej sa môžete rozhodovať medzi jednoduchým, alebo izolačným dvoj-sklom, ktoré sa zvykne používať, ak máte v blízkosti krbu sedenie a silno sálajúce teplo je nežiaduce.

Veľmi dôležitý aspekt je aj výkon vložky, to znamená koľko tepla vydá vložka pri bežnej dávke dreva. Sú vložky s nízkym výkonom okolo 6 7 kw (s menším presklením a niekedy aj menšou hĺbkou napr. označenie GET pri značke Spartherm)  vhodné aj pre pasívne a nízkoenergetické domy  a potom s vyšším výkonom. Pokiaľ si prajete veľké presklenie, ktoré väčšinou prináša aj väčší výkon  do nízkoenergetického domu, dá sa to regulovať typom obstavby.

Vodník, tak je označovaná krbová vložka, ktorá Vám po zakúrení zohrieva aj vodu. Či už úžitkovú, alebo  ako rozvod vody do radiátorov alebo podlahového kúrenia. K tomu potrebujete ešte regulačnú jednotku so zmiešavacím trojcestným ventilom, akumulačnú nádrž a elektronickú reguláciu horenia.

Aký je rozdiel medzi teplovzdušným a akumulačným krbom?

Áno, dizajn krbu je veľmi dôležitý a v konečnom dôsledku dizajn je práve to, čo nám spôsobuje radosť pri pohľade na krb. Ale pri stavbe krbu sa treba zaujímať aj o to, čo nám tvorí obstavbu. Najjednoduchšia stavba je teplovzdušný krb. Čo to pre Vás bude znamenať:  po zakúrení budete mať okamžité teplo. Krb sa stavia zo špeciálnych izolačných materiálov a musí mať odvzdušňovacie mriežky navrhnuté podľa výkonu krbovej vložky.

Akumulačný krb: teplo, ktoré sa vytvorí po zakúrení sa postupne akumuluje do akumulačných materiálov, použitých pri stavbe krbu a aj po dohorení ešte niekoľko hodín vydáva príjemné sálavé teplo podobné teplu, ako nám dáva slnko. Pre dosiahnutie požadovaného efektu je potrebná akumulačná stena, ktorú vypočítame podľa výkonu vložky. Pokiaľ to dizajn krbu neumožní, vieme si pomôcť pridaním akumulačných prstencov, alebo iných akumulačných prvkov na telo krbovej vložky.

Vieme Vám postaviť aj kombinovaný krb. Akumulačný krb s teplovzdušnými mriežkami a vy si budete podľa potreby regulovať, či má isť teplo okamžite do priestoru, alebo sa bude akumulavať.

Ďalšou možnosťou je hypokaustový krb, ktorý je navrhnutý tak, že odovzdáva akumulačné teplo cez uzavreté kanály  aj do iných miestnosti na vyššom podlaží.

Na internete som našiel aj oveľa lacnejšie krbové vložky. V čom je rozdiel ceny?

Rozdiel ceny medzi jednotlivými krbovými vložkami a výrobcami vložiek je hlavne v kvalite materiálov a prevedení detailov . Treba si hlavne všímať:  kvalitu a hrúbku použitého materiálu, kvalitu a rovnosť zvarov, kvalitu otváracieho, alebo hore výsuvného mechanizmu, pevnosť a stabilitu dverného profilu (aby sa dvierka časom nezačali pod vplyvom tepla stáčať), tesnosť dvierok, predohrev vzduchu na horenie, servisovateľnosť vložiek.

Krbové vložky, ktoré máme v ponuke spĺňajú najvyššie kritéria kvality a sú zárukou, že Vám budú veľmi dlho a kvalitne slúžiť.

    Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme