Toto potrebujete vedieť!

Ak správne uskladníte palivové drevo, zvýši sa jeho kvalita a výhrevnosť. Získate tak viac tepla a výrazne znížite emisie.

Čerstvo narúbané drevo je pre kúrenie v krbe úplne nevhodným palivom. Vyhrieva menej, horšie horí a produkuje málo nám tak príjemných plameňov. Silno dymí, znečisťuje sklo a zanáša komín sadzami.
Čerstvé mokré drevo je teda zdrojom všetkého zlého a nežiaduceho pre kúrenie v krbe.

Príčinou je voda.

Voda je v tomto prípade náš úhlavný nepriateľ. Čerstvé palivové drevo obsahuje až 50% vody. Pričom ideálny stav vlhkosti paliva je 15-20%. Ak sme už nútení použiť čerstvé drevo, rozhodnime sa pre listnaté stromy vyrúbané v zime.

Miazga listnatých stromov sa v zime presúva do koreňov a drevo stráca svoju vysokú počiatočnú vlhkosť. Pravidlá pre správne skladovanie a sušenie dreva nie sú zložité. Pri niektorých druhoch dreva trvá tento proces až dva roky. Suché drevo by malo pri poklepaní „zvoniť“!

Uschovávajte drevo vonku, nie v dome ani v pivnici.

Jedna z možností uskladnenia dreva je drevená kôlňa. Kto však dnes stavia kôlne? Preto sme odkázaní na stohovanie dreva priamo vonku – v prievane a na slniečku, nie pri múroch domov.
Umožnime vzduchu cirkulovať okolo uloženého dreva.

Nevhodné je ukladať polienka priamo na zem, odkiaľ bude drevo nasávať vlhkosť. Posadením spodnej vrstvy dreva priamo na zem tiež vytvoríme ideálny životný priestor pre myši, hady a rôzne chrobáky, či termity. Spodná vrstva paliva sa nám takto znehodnotí a pre kúrenie sa stane nevhodnou. Pri ukladaní musíme neustále myslieť na prúdenie vzduchu.

Palivové drevo by malo byť uložené pod strieškou alebo aspoň zhora prikryté. Chceme ho sušiť a nie zbytočne namáčať dažďovou vodou a snehom. V krajných prípadoch môže byť prikryté aj plachtou, ale neprikrývajme drevo celé, pre bočné steny uloženého dreva musí byť zabezpečená cirkulácia vzduchu.

Mám záujem, zavolajte mi